Leasing operacyjny – na czym polega
Jak sfinansować zakup pojazdu czy urządzenia bez jednoczesnego angażowania firmowych środków? Poznaj atrakcyjną alternatywę dla kredytu bankowego – leasing operacyjny! Dowiedz się, na czym polega i jakie przynosi korzyści.
Leasing operacyjny to jedna z najpopularniejszych form finansowania dla firm. Wynika to przede wszystkim z wygody i oferowanych korzyści. Szukasz sposobu na inwestowanie w rozwój działalności? Rozważ leasing operacyjny.
Z tego artykułu dowiesz się:
- na czym polega leasing operacyjny
- jakie korzyści niesie wybór tej formy finansowania
- co jeszcze możesz zyskać w ramach oferty leasingowej
Jak działa leasing operacyjny?
Leasing stanowi rodzaj umowy zawieranej między finansującym (leasingodawcą) a przedsiębiorcą. To forma dzierżawy środków trwałych – leasingobiorca w zamian za określoną opłatę może użytkować przedmiot leasingu na czas trwania umowy. W zależności od określonych warunków porozumienia występuje w dwóch odmianach – jako leasing finansowy oraz operacyjny.
Zasadę działania leasingu operacyjnego można porównać do najmu. Przedmiot leasingu pozostaje częścią majątku leasingodawcy. To oznacza, że przedsiębiorca nie musi dokonywać odpisów amortyzacyjnych – te pozostają w zakresie działań strony finansującej.
Opłata wstępna oraz raty leasingowe zostają wliczone w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorcy. Podatek VAT doliczany jest do każdej z rat.
Wraz z zakończeniem umowy przedsiębiorca może wykupić przedmiot leasingu za odpowiednią część pierwotnej ceny – nawet do 1%. Istnieje także możliwość odstąpienia od wykupu – w takiej sytuacji samochód czy dane urządzenie można wymienić na nowe, w ramach kolejnej umowy leasingowej.
Leasing operacyjny – poznaj jego zalety
Leasing operacyjny to rozwiązanie niezwykle pomocne, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców. To sprawdzona metoda finansowania dająca możliwość inwestowania w rozwój działalności, bez konieczności ponoszenia dużych jednorazowych kosztów. W ten sposób gromadzenie oszczędności nie odbywa się kosztem firmowego rozwoju.
Jakie korzyści dla firmy przynosi leasing operacyjny?
- Pozwala zachować płynność finansową – daje możliwość użytkowania przedmiotu leasingu w ramach miesięcznych rat.
- Niskie koszty użytkowania – przedmiot leasingu pozostaje częścią majątku leasingodawcy. To on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po stronie przedsiębiorcy zostają jedynie koszty związane z codzienną eksploatacją urządzenia.
- Optymalizacja podatkowa – w koszty uzyskania przychodu można wliczyć całą ratę, opłatę wstępną oraz wydatki związane z eksploatacją urządzenia.
- Podatek VAT wliczony w ratę leasingową – nie ma potrzeby opłacania całości podatku w momencie podpisywania umowy leasingowej.
Finansowanie przez mLeasing – co jeszcze możesz zyskać?
Wybierając leasing operacyjny w mLeasingu, zyskujesz możliwość skorzystania z dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich jest kompleksowy pakiet ubezpieczeń obejmujących ochroną przedmiot leasingu.
Ochrona w mLeasing to więcej niż OC i Autocasco. W ofercie znajdziesz również ubezpieczenie majątkowe maszyn i wyposażenia. Czas trwania ubezpieczenia może obejmować cały okres umowy leasingowej – już od chwili transportu i dostawy urządzenia. Ponadto w zakres ochrony leasingowej możesz włączyć także ubezpieczenie Assistance, GAP oraz ubezpieczenie na życie PPI.
Dowiedz się więcej na temat produktów ubezpieczeniowych i od razu zapytaj o ofertę.
chcesz szybko otrzymać ofertę?
kompleksowe finansowanie samochodów osobowych i ciężarowych, maszyn budowlanych, sprzętu IT, urządzeń medycznych i wielu innych…